- Topení, voda, plyn Žďár nad Sázavou

Zvětšit

DAKON

Firma DAKON vznikla v r. 1949 a sdružovala několik provozoven z různých oborů. Od r. 1965 se podnik zaměřil na vývoj teplovodních kotlů do 30 kW. Již v r. 1970 se stal DAKON největším výrobcem univerzálních teplovodních kotlů na pevná paliva, plyn a topné oleje s roční produkcí 20 - 30 tis. ks. Mimo teplovodní kotle podnik vyráběl unifikované ocelové konstrukce, hřídelové klouby a zařízení pro stavebnictví. Podnik sdružoval 5 provozoven s průměrným počtem 600 zaměstnanců až do r. 1990. Za tuto dobu bylo vyrobeno 620 tis. kotlů DAKON.

1990
V r. 1991 - 94 došlo k postupné privatizaci státního podniku. V r. 1994 byla prodána největší část t.j. 73 % státního podniku fyzickým osobám, které založily společnost DAKON s.r.o. V r. 1995 vstoupil do DAKONU zahraniční partner firma UNICAL, který získal 10 % podíl. Výroba kotlů stoupla z 13 tis. v r. 94 na 48 500 ks v r. 2001, v r. 94 se vyrábělo 13 variant kotlů o výkonu 7 - 32 kW, v současné době se vyrábí kotle ve více jak 100 variantách o výkonu 4 - 3500 kW na všechna běžně používána paliva.
2003
Během listopadu 2003 získala majoritní podíl ve společnosti DAKON firma Buderus Heiztechnik GmbH. Tímto se stal Dakon členem největšího topenářského koncernu v Evropě. Po tomto převzetí, kterému předcházelo získání Buderusu firmou Robert Bosch GmbH v červenci 2003, je skupina Bosch reprezentována v České republice značkami Dakon, Buderus, Junkers. Získání Dakonu výrazně rozšířilo možnosti expanze skupiny Bosch v České republice, především v odvětví nástěnných kotlů. Všechny tři značky nadále působí na českém trhu samostatně podle dosavdní obchodní strategie. Buderus je orientován na přímý kontakt s topenáři a instalatéry, kdežto Dakon a Junkers pokračují ve spolupráci s odbornými velkoobchody. Akvizice ze Buderusu se stala důležitým krokem pro zajištění dalšího pozitivního rozvoje firmy v rámci koncentujícího se evropského trhu.
2007
V lednu 2007 došlo k transformaci společnosti Dakon s .r. o. na společnost BBT Thermotechnology CZ s.r.o. Sídlo společnosti se přestěhovalo do Prahy, v Krnově a Městě Albrechtice zůstávají výrobní závody. Tímto právním krokem byl zakončen přechod značky Dakon do koncernu Bosch. I nadále jsou výrobky společnosti BBT Thermotechnology CZ s.r.o. dodávány na trh v České republice pod tradiční značkou DAKON. Teplovodní kotle Dakon jsou nyní obohaceny know how a technologiemi Bosch.

Stránky výrobce: www.dakon.cz

<< Zpět